CLOSE

A Chopin Odyssey

Mateusz Kołakowski & Piotr Steczek Orkiestra Kameralna Aukso
Scroll

W 2010 roku na zamówienie Instytutu Adama Mickiewicza, powstało dzieło „2010: A Chopin Odyssey”, które swoją premierę miało 24 lutego w Filharmonii Narodowej w Wilnie. Kolejne koncerty odbyły się w Mińsku, Warszawie, Krakowie, Tychach, Bytomiu, Sosnowcu. 21 marca 2016 „A Chopin Odyssey” został wykonany w sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Koncert ten został nagrodzony owacjami na stojąco przez wypełnioną po brzegi salę.

Projekt „A Chopin Odyssey” został zrealizowany specjalnie dla Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO i znakomitego pianisty Mateusz Kołakowskiego jako solisty i lidera trio jazzowego. Za warstwę kompozytorską bezpośrednio odpowiedzialni są Mateusz Kołakowski i Piotr Steczek, który opracował również partię orkiestry.

Myślą przewodnią tego projektu jest tworzenie zupełnie nowych utworów na motywach, zdaniach lub myślach zawartych w oryginalnych partyturach Chopina. Harmonia, rytm, forma mają tu zupełnie nowy wymiar, a nawiązanie do klasycznych wzorców wyłania się w sposób zaskakujący i nowatorski.
Operowanie tworzywem jakim jest oryginalna fraza Chopina przebiega bardzo twórczo i odkrywczo. W swej istocie nawiązuje do jazzu nowoczesnego – harmonia, rytmika, sekcyjne potraktowanie orkiestry. Nie brak jest jednak klasycznego ujęcia współpracy trio jazzowego z orkiestrą smyczkową.
Paleta barw i artykulacji jaką można wydoby z takiego składu wzbogacona jest o swego rodzaju „pomost” w zakomponowanej interakcji pomiędzy dwoma zespołami. Dopełnieniem tym są improwizujące skrzypce akustyczne, 6-cio strunowe skrzypce elektryczne i wprowadzające przestrzenne brzmienie orientalne flety ( Duduk, Shakuhachi, Ney ). Typowo jazzowe trio ma u boku godnego partnera w postaci orkiestry, która potrafi trzyma groove’a, zagra solo, a przede wszystkim operowa kolorystyką brzmienia muzyki klasycznej, romantycznej, współczesnej i jazzowej, które to w dzisiejszym świecie nieustannie się przenikają. Całość programu zamknięta jest w jedną, synonimiczną całość nawiązującą często do muzyki programowej.

Z pewnością tak odważna, a zarazem wyważona propozycja jeszcze nie powstała.

Wykonawcy:
Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO
Dyr. Marek Moś

Soliści:
Mateusz Kołakowski – fortepian, kompozycja
Piotr Steczek – skrzypce akustyczne, skrzypce elektryczne, orientalne instrumenty dęte, kompozycja
Maciej Garbowski – kontrabas
Krzysztof Gradziuk – perkusja

Orient dub expres - Orient Dis